Kríza - príležitosť pre rast
Medzinárodný workshop Kríza ako výzva, ktorý sa na fakulte uskutočnil 6. mája 2025, vznikol z presvedčenia, že hromadiace sa vojnové, spoločenské i kultúrne otrasy nemusia nevyhnutne viesť k rezignácii. Hostia i študenti hovorili o tom, ako súčasná mladá generácia vyrastá s pocitom, že „veľké príbehy“ sa vyčerpali a že „sa vlastne nič nehýbe“. Workshop sa zameral na hľadanie zmysluplných krokov, ktoré by krízu premenili na impulz k rastu – osobnému aj celospoločenskému. Moderátorka podujatia Mária Spišiaková pripomenula, že kríza nie je rovnica so záporným výsledkom, ale živá otázka, na ktorú odpovedáme vlastným životom.
Teológia Agapé – skúsenosť podzemnej Cirkvi
Doc. Zuzana Svobodová priviedla publikum do 70. a 80. rokov, do podzemnej Cirkvi, v ktorej sa potláčaná sloboda spájala s odvahou niesť kríž. Teológ Jozef Zvěřina nazval jadro tohto pohybu „teológiou agapé“ – láskou, ktorá sa odmieta uzatvoriť do seba a stojí ako základný kameň každej obnovy. Svobodová ukázala, že pojem lásky sa v spoločnosti vo viacerých oblastiach vyprázdnil, no práve v podzemí získal novú, konkrétnu váhu a stal sa zrozumiteľným jazykom, ktorým česká a slovenská Cirkev dodnes môže obohatiť celú Európu.
Láska, ktorá počúva a nesúdi
František Burda, PhD., otvoril provokatívnu otázku: „Prečo kresťanstvo zlyháva?“ Pripomenul, že keď sa kresťanstvo historicky nechá zviazať mocou, stáva sa len ďalšou inštitúciou bojujúcou o vlastné prežitie. Autentickú podobu viery vidí v „obrate zhora nadol“ – v slúžiacej láske, ktorá počúva a nesúdi, v návrate ku krížu, ako k DNA kresťanstva. Ak Cirkev zabudne slúžiť, prestane byť kresťanská; ak však prijme krízu ako šancu premeniť seba i svet, zlyhanie sa mení na začiatok novej cesty.
Na záver diskusie zaznelo, že kríza ostane stálou súčasťou dejín – no práve v nej sa rodí odvaha k solidárnym gestám, ktoré „niečo naozaj zmenia“.
Doc. Zuzana Svobodová pôsobí na Husitskej teologickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe a je predsedníčkou Českej spoločnosti pre katolícku teológiu. Vo výskume sa venuje dejinám Cirkvi v období komunizmu a teológii agapé Jozefa Zvěřinu.
František Burda, PhD. vyučuje na Pedagogickej fakulte Univerzity Hradec Králové. Dlhodobo sa venuje sociálnej a kultúrnej antropológii, kultúrnej komunikácii a vzťahu náboženstva k spoločnosti.
Mária Spišiaková, PhD. pôsobí na Katedre filozofie Teologickej fakulty Trnavskej univerzity a sústreďuje sa na otázky ako hovoriť o Bohu v dnešnej dobe a ako viesť dialóg so svetom. Je členkou Pedagogickej sekcie Českej kresťanskej akadémie.