Nové formy vzdelávania rehoľníkov a laikov
Komisia pre spoluprácu reholí a Teologickej fakulty TU vyhodnotila výsledky dotazníka o vzdelávacích potrebách. Pripravujú sa prvé kurzy, ktoré reagujú na výzvy súčasnosti a prepájajú teológiu s praxou.
Hľadanie odpovedí
Komisia pre spoluprácu reholí a Teologickej fakulty Trnavskej univerzity sa 12. mája stretla v Bratislave, aby zhodnotila výsledky marcového prieskumu o vzdelávacích potrebách rehoľníkov a laikov. Na základe získaných dát sa začína formovať konkrétna ponuka krátkodobých kurzov, ktoré reagujú na aktuálne spoločenské i duchovné výzvy a usilujú sa prepájať akademické prostredie s praktickými potrebami Cirkvi.
Prieskum potvrdil záujem
Dotazník, ktorý vyplnilo 316 respondentov (z toho 135 členov rehoľných spoločenstiev), ukázal, že najväčší záujem je o krátkodobé vzdelávanie v kombinovanej metóde štúdia. Takéto vzdelávanie prebieha formou, v ktorej sa uplatňujú princípy prezenčnej aj dištančnej metódy. Účastníci uprednostňujú jednosemestrové kurzy, ktoré možno zladiť s komunitnými či pracovnými povinnosťami. Zároveň bol identifikovaný silný dopyt po tematickej pestrosti – od kritického myslenia a zvládania záťažových situácií až po duchovnú formáciu.
Pripravujeme nové kurzy
V reakcii na výsledky prieskumu sa členovia komisie dohodli na vývoji pilotných vzdelávacích modulov, ktoré sú naplánované už na zimný semester 2025 a formou "ochutnávkových večerov" sú testované už teraz v máji. Každý kurz bude pozostávať z desiatich dvojhodinových stretnutí a povedie ho lektorská dvojica zložená z pedagógov fakulty a odborníkov z praxe. Cieľom je prinášať formáty, ktoré budú spojené s potrebnou akreditáciou a otvorené aj pre širšiu verejnosť. Tieto kurzy zároveň umožnia prakticky prepojiť akademické poznanie s reálnymi potrebami Cirkvi a spoločnosti.
Teória a prax
Stretnutie komisie potvrdilo spoločnú vôľu systematicky rozvíjať celoživotné vzdelávanie, ktoré flexibilne reaguje na potreby rehoľných komunít aj laikov. Čím viac sa prepája prax s teóriou, tým aktuálnejšia a hlbšia teológia vzniká, čo obohacuje duchovnú pestrosť a identitu fakulty. Táto synergia povzbudzuje k aktívnej účasti na konferenciách a verejných diskusiách, kde sa spoločne hľadajú témy podnetné pre rehoľníkov, učiteľov, laických spolupracovníkov i duchovne hľadajúcich.
Podnety z diskusie
K dynamike diskusie prispeli aj konkrétne podnety členov komisie. Piarista Juraj Ďurnek otvoril tému umelej inteligencie, ktorá zásadne mení vzdelávací proces – najmä tým, že študenti čoraz viac nahrádzajú výklad učiva digitálnymi nástrojmi, a preto sa kladie nový dôraz na formáciu pedagógov a ich schopnosť vytvárať osobný vzťah k vzdelávaniu. Jezuita Vlastimil Dufka, pedagóg Teologickej fakulty, predstavil analytické zhodnotenie výsledkov dotazníka a zdôraznil potrebu ponuky kurzov, ktoré budú tematicky pestré a budú adresnejšie reagovať na rôzne cieľové skupiny. Prof. Miroslav Karaba zdieľal skúsenosti z dvoch ročníkov výučby filozofie počas putovania. Táto pedagogická metóda spája fyzický pohyb, kontempláciu a dialóg, čím prepája rozumovú reflexiu s osobnou skúsenosťou. Sociálna sestra Renáta Jamborová, zástupkyňa predsedu Konferencie vyšších rehoľných predstavených na Slovensku, zhodnotila doterajší prínos spoločnej práce a zdôraznila, že každá spolupráca je viac než len súčet prínosov jednotlivých partnerov – prináša nové synergie a nečakané ovocie.
Teológia tu a teraz
Komisia zároveň pripravuje medzinárodnú konferenciu „Teológia tu a teraz“, ktorá sa uskutoční 20. septembra 2025 v Bratislave pri príležitosti 100. výročia narodenia jezuitu a teológa Emila Krapku. Podujatie chce ukázať, že súčasná teológia môže ponúknuť presvedčivé odpovede na výzvy dneška a zároveň nadviazať na Krapkov významný odkaz vo formácii slovenských rehoľníkov.